czwartek, 31 marca 2016

Wykład ks. Szydłowskiego w Olsztynie - krótka relacja

Oj, dawno już nie było w Olsztynie żadnego tradiwykładu...  I oto 30 marca 2016 r. ks. Łukasz Szydłowski znów zawitał na Warmię, po raz pierwszy w roli prelegenta. Miejmy nadzieję, że pogoda (a lało jak z cebra) nie zrazi księdza do naszego pięknego regionu. 
Wykład, którego temat w zapowiedzi brzmiał: „Msza w języku narodowym – Msza sprotestantyzowana” w praktyce okazał się obejmować znacznie szerszą tematykę.

Na dobry początek ks. Szydłowski zrobił małe wprowadzenie do rozwoju katolickiej Mszy, po czym przedstawił krótką historię zniszczenia tejże Mszy. Nie ograniczył się jednak do analizy przemian (po)soborowych, bo pierwsze zwiastuny "nowinkarstwa" pojawiły się znacznie wcześniej. Poznaliśmy poglądy takich postaci jak m.in. o. Pius Parsch czy "pieszczoch tradycjonalistów", abp. Annibale Bugnini, a także głosy rozsądku duchownych, którzy już wtedy zauważali niepokojące zmiany w Kościele. 
Oczywiście omówione zostały idee soborowe zawarte w konstytucji o liturgii oraz późniejsze dokumenty: instrukcja Inter oecumenici (1964), Tres abhinc annos (1962), Immensae Caritatis (1973). Dopiero kilkadziesiąt lat po Soborze Watykańskim II doczekaliśmy się reakcji na liczne nadużycia  w postaci piętnującej je instrukcji Redemptionis Sacramentum (2004).
Ksiądz Łukasz przedstawił statystyki obrazujące ilość powołań kapłańskich i zakonnych oraz poziom uczestnictwa w Mszy świętej w Polsce i za granicą.
Świetnym podsumowaniem kierunku zmian w Kościele okazała się satyryczna grafika zza Odry:





 Tak było!
 Po wykładzie padło sporo pytań z widowni, a ksiądz cierpliwie odpowiadał:



2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Na razie nie wiemy, czy cały wykład został nagrany, ani czy zostanie udostępniony.

      Usuń