poniedziałek, 19 listopada 2012

Zdjęcia z poświęcenia kaplicy FSSPX w Olsztynie

Nareszcie! Ukoronowanie starań może nielicznej, ale bardzo zaangażowanej grupy osób, które zamiast marudzić na brak Mszy w swoim regionie potrafiły wziąć sprawy w swoje ręce (i zachęcić innych), wspaniale realizując tym samym wielkie idee Soboru Watykańskiego II o zwiększeniu roli laikatu ;-) Niechaj Pan Bóg hojnie wynagrodzi im i kapłanom, którzy pokonują nawet 200 km w jedną stronę, by dotrzeć do wiernych.

Prawdopodobnie całkiem spora częśc ludzkości zupełnie inaczej przedstawiłaby sobie ideę udanego sobotniego wieczoru (i niedzielnego przedpołudnia, skoro już przy tym jesteśmy), ale myślę, że dla olsztyńskiej wspólnoty* tradycjonalistów solidna dawka katolickiej nauki o Mszy Świętej oraz uroczysta celebracja poprzedzona poświęceniem nowej kaplicy oznaczała zdecydowanie udany weekend.
Bezwstydnie przyznam, że widząc w kaplicy dwa dyktafony oraz kamerę porzuciłam zamiar robienia notatek, licząc że jakiś dobry człowiek umożliwi mi potem odsłuchiwanie do woli wszystkich wykładów, więc nie będę silić się na streszczanie z głowy tego, o czym mówił nasz mówca. A mówił pięknie, m.in. o istocie Mszy, która jest ofiarą, o znaczeniu obiektów sakralnych, symbolice ołtarza i szat, o gestach, o związku tego jak się modlimy z tym, w co wierzymy, o znaczeniu języka sakralnego... O tym, jak porywająco przemawia ks. Karol rozpisywać się nie trzeba :-)

*alergików przepraszam za użycie słowa "wspólnota"
---
 Teraz zdjęcia.
Na dobry początek -  świetny wykład o Mszy świętej. Ksiądz Karol w swoim żywiole.

 Ołtarz przed Mszą
 Poświęcenie wejścia do budynku, w którym znajdują się "katakumby"
 [....i kapa też stylowa...]

 Nieliczni przypadkowi przechodnie musieli doświadczyć pewnego dysonansu poznawczego ;-)
 Litania do Wszystkich Świętych

 Poświęcenie wnętrza kaplicy


 Ks. Edmundas Naujokaitis - duszpasterz olsztyńskiej kaplicy

 Zaraz rozpocznie się Msza Święta

 Po poświęceniu kaplicy i uroczystej Mszy Świętej oraz wszystkich wykładach był jeszcze solidny poczęstunek. 
EDIT: Na deser linkuję tekst sporządzony przez ks. E. Naujokaitisa Co do używania szat liturgicznych koloru niebieskiego. 
EDIT na bis, czyli link do kompletu nagrań, prosto ze strony gdyńskiego przeoratu. Ks. K. Stehlin, Dni skupienia nt. „Msza św. – nasz najdroższy skarb”, Olsztyn 17-18.11.2012 (audio)


3 komentarze: