piątek, 29 listopada 2013

Wykład ks. Pflugera do posłuchania

Na razie jest do odsłuchania nagranie audio: Relację można poczytać tu. Po zalogowaniu na Gloria.tv można pobrać plik na dysk: http://pl.gloria.tv/?media=533662
Aktualizacja: Jest i film.

czwartek, 28 listopada 2013

Abp Lefebvre - pokaz filmu dokumentalnego w Olsztynie

Otrzymałam zaproszenie na pokaz filmu dokumentalnego, które to zaproszenie obejmuje wszystkich zainteresowanych:

„MARCEL LEFEBVRE. BISKUP PODCZAS BURZY”

Biografia bohatera wiary podczas kryzysu w Kościele

Miejsce: Polsko-Niemieckie Centrum Młodzieżowe, ul. Okopowa 25, Olsztyn

Czas: 17 grudnia 2013 r., wtorek, godz. 18.00

Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja z ks. Janem Jenkinsem FSSPX

----

Myślę, że nawet osoby wrogo odnoszące się do postaci arcybiskupa powinny pójść. Ot, choćby żeby wyjść poza stereotypowy i często krzywdzący obraz malowany przez media i nieżyczliwe środowiska. By poznać dzieło Marcela Lefebvre'a jako gorliwego misjonarza który wiele dusz nakłonił ku Panu Bogu i jako apostolski delegat założył 36 diecezji, jako nuncjusza papieskiego w Afryce za którego nuncjatury mianowano pierwszych biskupów pochodzących z tego kontynentu. By zobaczyć tę postać we wspomnieniach i świadectwach ludzi wśród których żył i którym służył.
29 listopada upłynie 108 lat od jego narodzin.

środa, 27 listopada 2013

Po wykładzie ks. Jenkinsa

Różne są sposoby na spędzenie wtorkowego wieczoru... 12 listopada przynajmniej 45 osób przybyło na salę w Centrum Młodzieży Polsko-Niemieckiej, by wysłuchać wykładu ks. Jenkinsa FSSPX: Dlaczego Kościół powinien wrócić do Mszy po łacinie?
Na tej samej sali wierni gromadzili się kiedyś na Mszy świętej. Przynajmniej 3 osoby zgodziły się z niżej podpisaną, że przechodząc w dawnych "katakumbach" przez środek "nawy głównej" też w pierwszej chwili odruchowo chciały pokłonić się ołtarzowi i krzyżowi... których miejsce zajmuje obecnie wielki zegar. Oj... Ale słuchy chodzą, że niektórym księżom i klerykom przychodzącym przez środek kina lub teatru zdarzało się nawet przyklęknąć.

Po wykładzie chyba nikt ze słuchaczy nie miał wątpliwości że język, który niektórzy uważają za relikt przeszłości nie przystający do "nowego, wspaniałego świata" godny jest przyznaniu mu większej roli nie tylko w życiu Kościoła, ale i w naszej kulturze, nie bez powodu zwanej łacińską właśnie. Była też mowa o Mszy świętej, która jest nie tylko znakiem, ale i przyczyną jedności Kościoła, jest Ofiarą powszechną całego Kościoła.

Wykład rozpoczęty został obszernym wstępem o naturze języka, prelegent zgrabnie nawiązał również do Święta Niepodległości, które było dzień wcześniej by podkreślić rolę języka w podtrzymywaniu tożsamości danej wspólnoty. Potem ksiądz przeszedł do tematu właściwego, przedstawiając znaczenie łaciny jako języka Kościoła - języka niezmiennego, a więc stosownego do wyrażania niezmiennego sensu ofiary Mszy świętej. Nawiązał również do precyzyjności łaciny, dzięki której Kościół utrzymywał jedność i czystość wiary i skontrastował to z problemami które powstały gdy zaczęto dokonywać tłumaczeń wszystkich kościelnych tekstów na języki lokalne. Zwrócił uwagę na to, że łacina to język pozbawiony emocjonalnego bagażu języków narodowych. Wspomniał o językach sakralnych różnych wyznań - językach podobnie jak łacina przeznaczonych do sprawowania kultu a nie do codziennego, świeckiego użytku. Przypomniał również, że łacina była językiem II Soboru Watykańskiego, który w konstytucji o liturgii potwierdził jej znaczenie - chyba wielu obrońców "nowego i lepszego" woli o tym nie pamiętać...
To tylko niektóre wątki wykładu. Mam nadzieję, że dobrzy ludzie, którzy rejestrowali wykład, zechcą nagranie udostępnić, żeby można było jeszcze raz wysłuchać go w całości.

Drugie tyle co wykład trwała dyskusja, a raczej specyficzna mieszanka polemik, świadectw i innych wypowiedzi, których wydźwięk był zadziwiająco zgodny co do tego, że łacinie należy się powrót na należne jej eksponowane miejsce w Kościele i kulturze. Zabierający głos nie byli jednak zgodni co do możliwości wdrożenia łaciny powszechnie. Padły słowa o straconym pokoleniu, nadziei upatrywano w dzieciach, które należy uformować tak, by nadrobić zaniedbania naszych czasów.
Zapytany jak ideę powrotu łaciny przekuć w realizację ks. powiedział, że najłatwiejszy dostęp do łaciny zapewnia chorał gregoriański. Kolejny krok to przekonać do tego proboszcza...
Jedna z pań zabierających głos z goryczą opowiadała, że pytając swoich duszpasterzy o łacinę w Kościele byli traktowani jak wrogowie - Oni widzieli w tym zagrożenie dla Kościoła! U niej w domu powrót do Tradycji odbył się poprzez muzykę, a dzieci chętnie śpiewają chorał.
Dość długo trwała wymiana poglądów między księdzem a... posłanką na Sejm trzech kadencji. Mam nadzieję że w nagraniach znajdzie się również zapis całej powykładowej wymiany myśli.
-
A w nagrodę dla tych, który doczytali aż do tego miejsca - garść zdjęć.




Aktualizacja: Mam już link do prawie całego wykładu:

niedziela, 24 listopada 2013

Dodatkowa Msza św. 25.11.2013 r.

Jutro, czyli w poniedziałek (25 listopada 2013 r.) o godz. 8:00 w kaplicy Bractwa św. Piusa X w Olsztynie zostanie odprawiona Msza święta.

piątek, 22 listopada 2013

Wizyta ks. Pflugera w kaplicy Bractwa w Olsztynie - (foto)relacja

W środę, 20 listopada 2013 r. w kaplicy FSSPX w Olsztynie zrobiło się bardziej międzynarodowo niż zwykle - wizytował ją bowiem I Asystent Przełożonego Generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, ks. Niklaus Pfluger. Kapłan ten gościł już w Polsce w 2008 roku, ale do Olsztyna przybył po raz pierwszy. Towarzyszył mu ks. Karl Stehlin - przełożony Bractwa na Europę Środkową i Wschodnią. Z Gdyni przyjechał też główny duszpasterz kaplicy - ks. Edmundas Naujokaitis.
Garść faktów za Wikipedią:
Ks. Pfluger jest Szwajcarem. Do seminarium w Zaitzkofen (Niemcy) wstąpił w 1978 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1984. Do 1985 roku przebywał w przeoracie w Oberriet (Institut St. Karl Borromäus); natępnie został przeorem w Bazylei. W 1989 został przełożonym dystryktu Szwajcarii, a w 1991 rektorem seminarium w Zaitzkofen. W 1998 wrócił do funkcji kierownika dystryktu szwajcarskiego, a od 2004 był przełożonym dystryktu niemieckiego. 11 lipca 2006 czterdziestoosobowa Kapituła Generalna Bractwa Świętego Piusa X wybrała go na I Asystenta Przełożonego Generalnego Bractwa, bp. Bernarda Fellaya. [...]Często zastępuje biskupa Bernarda Fellaya w wywiadach i w kontaktach z mediami, jest także jego delegatem w kontaktach z lokalnymi placówkami Bractwa.
Tyle Wikipedia.
Najpierw była Msza święta, którą celebrował ks. Stehlin, a potem wykład, którego tematem był kryzys w Kościele. Zmiany, które przeforsowano 50 lat temu przyniosły m.in. przewartościowanie teologii, liturgii, idei Mszy jako Ofiary. Ks. wyjaśniał, skąd wzięło się Novus Ordo Missae i czym się różni teologia NOM od teologii Mszy tradycyjnej. Mówił o ideach Pawłą VI, de Lubaca i Rahnera, o koncepcji że wszyscy są zbawieni i jakie są jej konsekwencje.
Podkreślił, że istota kryzysu nie polega na tym, że papież Franciszek myje nogi muzułmankom czy że nosi czarne buty a na tym, że ludzie porzucają wiarę. Nie chodzi o to, żeby narzekać na obecnego papieża, tylko by robić co się da.
Ksiądz opowiadał o potrzebie nawrócenia, o apostolacie, jaki Bractwo prowadzi. Mówił i o tym, co może zrobić każdy z nas - ufać Matce Bożej i Opatrzności, czytać katechizm i książki, które pomogą zrozumieć sytuację, modlić się, starać się ratować nasze dusze oraz w miarę możności pomagać i innym dojść do nawrócenia. By to osiągnąć musimy mieć wewnętrzny ogień. Potrzebne jest i studium, modlitwa, apostolat. Ks. Pfluger zacytował francuskiego księdza, który zobrazował co by było, gdyby po zesłaniu Ducha Świętego apostołowie nie ruszyli do ludzi by głosić im Dobrą Nowinę. Wyobraźmy sobie jak siedzą sobie spokojnie w Jerozolimie w jakimś domu. A na drzwiach domu tabliczka: "APOSTOŁOWIE. Dyżury od 10:00 do 12:00 i od 14:00 do 16:00". Siedzą, i czekają aż ktoś się zainteresuje tym co mają do przekazania...
Przytoczył przykład biskupa z Nikaragui, pełnego uznania dla działalności kapłana Bractwa, który prowadząc apostolat sam jeden pełen zapału ewangelizacyjnego starał się dotrzeć do każdego człowieka, w każdym możliwym miejscu.
Jasne, nie od razu da się zmienić świat, ale krok po kroku...
-
(Uwaga - korzystam z notatek, więc wszelkie błędy i wypaczenia w relacjonowaniu słów księdza to wkład własny ;-) Liczę, że dobrzy ludzie udostępnią całe nagranie szerszej publiczności).
[Aktualizacja:] I tak się stało, plik jest do odsłuchania w tym wpisie.
I do obejrzenia:
-

Po spotkaniu odśpiewano Salve Regina, a ksiądz udzielił zebranym błogosławieństwa. Udało się wygospodarować trochę czasu na pytania i rozmowy. Ksiądz jest bardzo otwarty i z dużą życzliwością rozmawiał z wiernymi. Potem odjechał do Gdyni, a spora część bywalców kaplicy jeszcze długo nie chciała rozejść się do domów, rozmawiając o sprawach ważnych i mniej ważnych.

Msza św.:

 A po niej - wykład:




 Mimo poważnej tematyki wykładu uśmiechu tego wieczora nie zabrakło...

 Po wykładzie, z ks. Stehlinem...
.... z ks. Naujokaitisem
 i na rozmowach z wiernymi...

niedziela, 17 listopada 2013

Rocznicowe i inne doniesienia z kaplicy Bractwa

Dziś, w rocznicę poświęcenia kaplicy:


Jutro (tj. w poniedziałek) o 8:00 w kaplicy będzie dodatkowa Msza św.
--
Przypominamy, że już w środę, 20 listopada, kaplicę odwiedzi Pierwszy Asystent Generalny Bractwa Św. Piusa X ks. Niklaus Pfluger. O godz. 18.00 będzie Msza św., a po niej wykład ks. N. Pflugera dla wiernych - pewnie udzieli on bieżących informacji jeśli chodzi o relacje Bractwo-Rzym.
--
Ks. Edmundas zaprasza młodych mężczyzn do służenia przy ołtarzu w charakterze ministrantów.

Minął rok

I znów na skutek obniżonej jesienną pogodą czujności przegapiliśmy pewną datę. Otóż 8 października minął rok od pierwszej Mszy w kaplicy Bractwa św. Piusa w Olsztynie. A dziś, 17 listopada, mija rok od poświęcenia kaplicy.
-
Na początek cofnijmy się w odmęty prehistorii, czyli... do roku 2011 ;-) by przypomnieć sobie stare czasy w wynajmowanych na godziny "katakumbach" na Starym Mieście. Tym, którzy jeszcze nie czytali, polecam lekturę wpisu o początkach apostolatu FSSPX na Warmii. 
-
Od października 2012 roku wierni mają już stałe miejsce celebracji przy ul. Opolskiej 2. Minął rok i troszkę się tu pozmieniało - a najbardziej w części którą z pewną taką nieśmiałością nazwę "prezbiterium".
Tak było pierwszego dnia:

Wtedy centralne miejsce kaplicy zajmował mały, przenośny ołtarz - ten sam co w czasach bardziej "partyzanckich", gdy Msza celebrowana była w wynajmowanych na godziny salach na Starym Mieście. Bijącą po oczach zastanymi barwami wojennymi ścianę częściowo spacyfikowano solidnym materiałem.
-
Przez miniony rok, wyposażenie było stopniowo uzupełniane.
Jak jest teraz? Bardzo podobnie jak na poniższym zdjęciu, na którym ołtarz jest już przykryty po Mszy, nie jest ozdobiony bo zdjęcie popełnione zostało jeszcze w czasie Wielkiego Postu:

A tu węższe, ale bardziej aktualne ujęcie:
Pojawił się podest na którym ustawiono nowy, solidny ołtarz i jeszcze solidniejsze tabernakulum, balaski z obrusami i kwiaty, a ścianę zasłonił materiał w bardziej neutralnym kolorze.

W kaplicy pojawił się skonstruowany przez jednego z wiernych konfesjonał, uzupełniono też wyposażenie zakrystii. Na ścianach wisi Droga Krzyżowa i kilka innych wizerunków, m.in. św. Michała Archanioła.
W części "korytarzowej" wstawiono dodatkowe regały na książki i prasę.
Tyle o wystroju, który choć najbardziej rzuca się w oczy i który wierni starają się upiększać, by miejsce sprawowania Najświętszej Ofiary i spotkania z Realną Obecnością prezentowało się jak najgodniej, nie jest przecież celem samym w sobie.
-
Wierni skupieni wokół tego miejsca przyjmują Ciało Pańskie, ale i strawę duchową w postaci Słowa Bożego, którego głębię pomagają im odkryć skupione na czytaniach homilie.
W czasie minionego roku w kaplicy Msze odprawiali księża: Edmundas Naujokaitis, Karl Stehlin, Raivo Kokis, Edward Wesołek, Konstantyn Najmowicz, Łukasz Szydłowski i Dawid Wierzycki, ostatnio również ks. John Jenkins (ale o tym jeszcze napiszemy). Ks. Naujokaitis głosił katechezy, a ks. Stehlin - rekolekcje.
Bywalcy (oraz kilkunastu przybyszów m.in. z Trójmiasta) uczestniczyli w pielgrzymce do Klebarka Wielkiego, a część wiernych także w międzynarodowej pielgrzymce z Warszawy do Częstochowy. Kilka osób wstąpiło w szeregi Milicji Niepokalanej (tradycyjnej obserwancji). Dwie osoby przyjęły sakrament bierzmowania w Warszawie. Powstała też róża Żywego Różańca.

Dzięki posłudze kapłanów z Bractwa w minionym roku troje członków rodzin wiernych otrzymało Ostatnie Namaszczenie, odbyły się też 2 pogrzeby i towarzyszące im uroczystości żałobne. Nie zapominajmy o modlitwie za dusze tych zmarłych.
Osoby spoza grona wiernych często wyrażały zaskoczenie faktem, że ksiądz pokonuje jakieś 100 km. w jedną stronę, by dotrzeć do ciężko chorej lub umierającej osoby. Tym cenniejsze jest świadectwo jakie dają posługujący w kaplicy kapłani.
-
Frekwencja jest dość różnorodna ;-), pojawiło się parę nowych twarzy, które stały się już twarzami dobrze znanymi. Miłą niespodzianką są pojawiający się na ogół z zaskoczenia goście z zagranicy, którzy mimo że są na wakacjach, w nieznanym sobie miejscu, zadają sobie trud odszukania kaplicy (czasem nawet z wydrukiem niniejszego bloga w garści).
-
Śpiew... no, idzie coraz lepiej ;-)
-
Postaram się w wolnej chwili sporządzić jakieś kalendarium minionego roku.

niedziela, 10 listopada 2013

I znów kumulacja ;-)

Zapowiada się kolejna piękna seria tradycyjnych Mszy św. w kaplicy Bractwa św. Piusa X. Msza była dziś o 18:00, jutro (tzn. w poniedziałek, 11 listopada) będzie o godz. 8.00, we wtorek - o 17.00.

Tradycyjna Msza św. 10.11.2013 r. w Olsztynie

Dziś, tj. w niedzielę, 10 listopada 2013 r. Mszę św. w kaplicy FSSPX w Olsztynie ma odprawić ks. Jan Jenkins.
Msza będzie jak zwykle, o godz. 18:00, przed nią od 17:30 odmawiany będzie różaniec.

czwartek, 7 listopada 2013

Wizyta I Asystenta Generalnego FSSPX w Olsztynie

Już 12 listopada wykład ks. Jenkinsa, a w środę, 20 listopada 2013 r. w kaplicy przy ul. Opolskiej 2 w Olsztynie odbędzie się wizytacja Pierwszego Asystenta Generalnego Bractwa Św. Piusa X ks. Niklausa Pflugera. 
O godz. 18.00 będzie Msza św., a po niej wykład ks. N. Pflugera dla wiernych.
(Informacja za www gdyńskiego przeoratu FSSPX)

niedziela, 3 listopada 2013

4 listopada 2013 jest Msza

Jutro, tj. 4 listopada w kaplicy FSSPX w Olsztynie będzie dodatkowa Msza św. (jak to zwykle w poniedziałki bywa, o godz. 8:00). To chyba pierwszy po Soborze przypadek, że wierni z Warmii mogą aż 4 dni pod rząd wysłuchać tradycyjnej Mszy świętej :-)

Wszystkich Świętych w kaplicy Bractwa w Olsztynie

Wierni zebrani w kaplicy Bractwa św. Piusa X pod przewodnictwem kapłana prosili o wstawiennictwo tych, którzy już dostąpili chwały Nieba. Śpiewana była litania do wszystkich świętych - taka, jaką była wszędzie jeszcze 50 lat temu, z całym jej bogactwem wezwań i błagań.


A w Dzień Zaduszny zabrzmiała przepiękna sekwencja Dies Irae, oraz inne modlitwy, które kiedyś odbijały się echem w każdym kościele, a które po reformie usunięto w cień lub zapomniano...



 Egzekwie

sobota, 2 listopada 2013

2 listopada - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

W tych dniach wspominamy naszych zmarłych - ufając Bożemu miłosierdziu, nie zapominajmy o modlitwie za nich.
Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju.
Amen
+++
W tym roku w Olsztynie i w Dywitach odbyły się tradycyjne uroczystości żałobne, przeprowadzone przez kapłanów z Bractwa św. Piusa X. Otrzymałam kilka zdjęć z pogrzebu, które publikuję za zgodą córki Zmarłego. Pomódlmy się również i za Jego duszę.